Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Очигледно само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа дека македонскиот идентитет и јазик се меѓународно признати и потврдени

Реакција од СДСМ на прес-конференција на Антонио Милошоски:

Ако Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во својот идентитет не мора да поднесуваат декларации или какви било заклучоци до Собранието.

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се меѓународно потврдени и признаени и нема потреба од било каква расправа за тие прашања особено не во македонското собрание.

Цела Европа, целиот свет знае кои се нашите идентитески позиции но очигледно само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа.

Христијан Мицкоски до толку е изгубен во своите блокади што бара Собранието да разговара дали сме Македонци кои зборуваат македонски јазик и имаат македонски идентитет и посебност.

Мицкоски работи против државните и национални интереси и во состојба е да измисли се само за да ги блокира тековните мерки и политики што носат придобивки за граѓаните и државата.

Затоа е таму каде што е, во опозиција, затоа му следува уште еден пораз овој пат на локалните избори.

Можеби ќе ве интересира...

Весковски најави изградба на најмалку две нови градинки и еднакви можности за раст и развој на најмладите

В+

Гоце Георгиевски: 200 милиони денари назад кон над 40.000 земјоделци, во тек е распределба на картички за зелена нафта

Vesti +

Ковачевски: Од денес основните прехранбени продукти се со 0% ДДВ

В+

ШИЛЕГОВ: За 4 години Скопје ќе биде без инфраструктурни проблеми!

Vesti +

МЗ: Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба

Vesti +

Поради повисоките температури тимови на црвениот крст ќе патролираат низ централното градско подрачје на Скопје

Vesti +