Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, продолжуваме со вистинска грижа за младинскиот стандард

Соопштение на СДСМ:

Стипендиите на учениците и студентите сериозно се зголемуваат и се воведуваат нови како резултат на исполнување на долгогодишните заложби за унапредување на ученичкиот и студентскиот стандард.

Во таа насока, во делот на ученички стипендии за средношколците, од новата учебна година ќе се доделуваат 14 различни категории на стипендии и сите ќе бидат во износ од 3.500 денари. Тоа е двојно зголемување споредено со периодот од пред само две до три години.

Стипендиите за студентите ќе се доделуваат во 11 категории, каде најбројни се стипендиите за социјална поддршка на студенти и за студенти со висок просечен успех.

Износите се изедначуваат за 9 категории и ќе изнесуваат 6.050 денари месечно, што е сериозно зголемување имајќи предвид дека тие досега се движеа од 3.300, 4.000 до 4.400 денари месечно, а сега се зголемуваат и изедначуваат на 6.050 денари.

Стипендиите кои се доделуваат на студенти запишани на програми по хемија, физика и математика остануваат во износ од 18.000 денари на месечно ниво.

За првпат по повеќе од една деценија се враќаат стипендиите за постдипломски студии и за првпат воведуваме стипендии за докторанди во износ од 18.000 денари.

Ова е пример за вистинска грижа за младите од страна на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев.

Како одговорна социјалдемократска партија остануваме посветени на креирање мерки и политики кои го унапредуваат младинскиот стандард.

Младите се нашата иднина и влогот во нив е влог во развој на нашето општество.

Можеби ќе ве интересира...

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Vesti +

Студени утра и драстичен пад на температурите – Детална прогноза

В+

Петстотини полициски службеници ангажирани во последното деноноќие за пожарите

В+

Високи бројки: Нови 15 починати од ковид, троцифрен број на новозаразени

В+

Македонскиот земјоделско-прехранбен систем има потреба од дополнителни реформи за да биде конкурентен и отпорен на сите предизвици

Vesti +

Твит на денот: Мицкоски дали си свесен дека луѓе умираат заради дезинформации?

В+