СДСМ: Ги преброја ли Мицкоски пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се за европскиот пат?
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги преброја ли Мицкоски пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се за европскиот пат?

Многу пати досега се покажа дека пребројувањето пратеници е многу слаба страна на Христијан Мицкоски, велат од СДСМ утрово преку соопштение.

„Броеше Мицкоски 61 пратеник кои ќе гласале за распуштање на Собранието, но во реалноста Собранието не само што не се распушти, туку парламентарното мнозинство се зголеми.

Сега, кога државата влегува во клучен период за евроинтеграциите, Мицкоски треба да ги преброи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се подготвени да дадат поддршка на уставните измени.

Знае и Мицкоски како што и целата јавност знае дека во ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат на државата, кои не се согласуваат со анти-европскиот став на Мицкоски и се подготвени да ги поддржат сите чекори.

Изолиран и во целосно заложништво на Левица Мицкоски го чекаат нови порази.

Ги повикуваме сите прогресивни групи и пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на процесот, потребните реформи да бидат усвоени и државата да продолжи по европскиот пат“, се додава во соопштението на СДСМ.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се однесуваат несериозно

Vesti +

Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши

Vesti +

Спасовски: Нема заштита за никого, заврши времето кога МВР беше познато под друго име

Vesti +

Кучиња скитници искасаа дете и жена

Vesti +

СДСМ распали: ВМРО-ДПМНЕ штом стапна во Собрание одма за блокади се фати, срамота

В+

Црн ден: 12 починати од ковид 19 за 24 часа

В+