Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен финансиски надоместок

Соопштение на СДСМ:

Како одговорна партија во континуитет ги решаваме проблемите на граѓаните, го враќаме достоинството и градиме фер и праведно општество.

Владата предводена од СДСМ ги усвои измените на законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

1.100 стечајци ќе се стекнат со право да остварат месечен надоместок во износ од 9.242 денари, односно 34% од просечната месечна нето плата исплатена по работник во претходната година.

СДСМ во неколку наврати, од 2017 година, обезбеди финансиски месечен надоместок на невработените лица чиј работен однос престанал поради стечај, ликвидација и технолошки вишок, односно на стечајците.

Бројот на лицата, со новите измени, кои ќе добијат материјален надоместок до вработување или до пензионирање ќе се зголеми на речиси 13.000.

За разлика од ВМРО-ДПМНЕ која ги злоупотребуваше и игнорираше проблемите на стечајците, Владата предводена од СДСМ продолжува со вистинска грижа за сите граѓани.

Исправаме неправда нанесена кон наши сограѓани, кои не по своја вина останале без работа и без месечен надоместок.

Остануваме целосно посветени на креирање и реализација на мерки и политики, со кои обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните и достоинствени услови за живот за сите граѓани.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Полицијата ќе пишува казни доколку немате зимска опрема – Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започната е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате овде. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

„И ЈАС СУМ ЛАМБЕ АЛАБАКОВСКИ“, „АЛАЛ ДА ТИ Е МАЈЧИНОТО МЛЕКО“ – горат социјалните мрежи по апсењето на познатиот пејач кој го запалил клубот „Иван Михајлов“

Vesti +

Зоран Заев: Беше чест да се сретнам со дел од пратениците на првиот состав на Собранието на самостојна Република Македонија, којашто ги постави темелите на независноста на нашата држава

Vesti +

Герасимовски: Дебар Маало со нов лик – добива два паркинга, парк, шеталиште и нова општинска зграда

В+

Божиновска: Лошо менаџирање на Арсовска со Лајка, вработените со месеци немаат земено плата

В+

Подгответе се за празничната магија – Ова се неработни денови за декемвриските празници и за Новата 2023 година

Vesti +

Георгиевски од Гази Баба: Општината беше уништена, за еден мандат реализиравме 200 проекти

В+