Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

СДСМ: Доделени нови 36 договори од ТАВ програмата во висина од 17,5 милиони евра

Соопштение на СДСМ:

„Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со успешна реализација на инвестиции во капитални проекти што се значајни за развој на општините.

Во таа насока, преку ТАВ програмата доделени се нови 36 договори за општините за финансирање проекти во висина од 17,5 милиони евра.

Пред две недели беа доделени првите 23 договори во вкупна вредност од 9,9 милиони евра.

ТАВ програмата предвидува финансирање на 94 проекти во целата држава, во вредност 49,7 милиони евра.

Овие средства ќе финансираат изградба на водоводи и канализации, изградба и реконструкција на улици и локални патишта, како и други капитални објекти, како нов мост во Скопје, реконструкција на општата болница во Гостивар, нова спортска сала во општина Чашка.

Овие реални проекти за реални потреби на граѓаните се вистински пример за грижа на централната власт предводена од СДСМ за општините.

Како одговорна партија продолжуваме да работиме во интерес на граѓаните, како на локално, така и на централно ниво.

Затоа го имаме најдоброто за секоја општина, најдоброто за државата“

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Подгответе се: Влажен бран над Македонија од среда – следува дожд и сннег

По влијание на влажен бран во среда и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Локално врнежите ќе имаат пообилен карактер. Прогноза за 30.11.2022 Минимална температура: 0°C до 5°C Максимална температура: 4°C до 9°C Облачно со повремени локални врнежи од дожд,... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: СДСМ ги штити националните интереси, а ВМРО-ДПМНЕ прави штета

Vesti +

Ковачевски: Нема да дозволиме, државата да се претвори во изолирана, затворена и криминална енклава

В+

Средба Османи – Кулубаев

Vesti +

Тешка сообраќајка во Штип: Се судрија т-рок и поло, едно лице тешко повредено

В+

СДСМ: Зголемено парламентарно мнозинство ќе обезбеди поголема минимална плата и недела неработен ден

В+

СДСМ – СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: На Скопје му недостига зеленилото што го уништи ВМРО-ДПМНЕ, а Шилегов успешно го враќа

Vesti +