Vestiplus.mk
БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Доделени нови 36 договори од ТАВ програмата во висина од 17,5 милиони евра

Соопштение на СДСМ:

„Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со успешна реализација на инвестиции во капитални проекти што се значајни за развој на општините.

Во таа насока, преку ТАВ програмата доделени се нови 36 договори за општините за финансирање проекти во висина од 17,5 милиони евра.

Пред две недели беа доделени првите 23 договори во вкупна вредност од 9,9 милиони евра.

ТАВ програмата предвидува финансирање на 94 проекти во целата држава, во вредност 49,7 милиони евра.

Овие средства ќе финансираат изградба на водоводи и канализации, изградба и реконструкција на улици и локални патишта, како и други капитални објекти, како нов мост во Скопје, реконструкција на општата болница во Гостивар, нова спортска сала во општина Чашка.

Овие реални проекти за реални потреби на граѓаните се вистински пример за грижа на централната власт предводена од СДСМ за општините.

Како одговорна партија продолжуваме да работиме во интерес на граѓаните, како на локално, така и на централно ниво.

Затоа го имаме најдоброто за секоја општина, најдоброто за државата“

Можеби ќе ве интересира...

Црн вторник: Починаа 37 лица, меѓу кои и луѓе на 22 и 35 години – Бројката на новозаразени и натаму опасно висока

В+

539 полициски службеници ангажирани во пожарите во последното деноноќие

Vesti +

Владата го разреши Ване Цветанов по информациите за ангажирањето на сопствената сопруга

В+

Приведено лице барано со централна потерница за издржување затворска казна

Vesti +

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Vesti +

Приведено лице барано со потерница

Vesti +