Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Деструктивното ВМРО-ДПМНЕ упорно го блокира Законот за наставници и стручни соработници, упорно работи на штета на граѓаните и образованието

Соопштение на СДСМ:

Деструктивното ВМРО-ДПМНЕ упорно го блокира Законот за наставници и стручни соработници, упорно работи на штета на граѓаните и образованието

ВМРО-ДПМНЕ знае само да кочи да блокира и да работи против интересите на граѓаните.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за образование, повторно ги блокираат измените и дополнувањата на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта.

Ништо не е променето во ВМРО-ДПМНЕ, продолжуваат со блокади, откако пред еден месец со навреди, закани и обиди за физички напади се спротивставија на унапредувањето на образованието, решавањето на статусот на наставниците.

ВМРО-ДПМНЕ се противи 4.700 наставници и стручни соработници во образованието да добијат трајно вработување, наставниот кадар во основните и средните училишта да има правна и економска сигурност.

Блокадите и деструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ нема да застанат на патот на реформите во интерес на граѓаните.

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ нема да дозволи наставниците, стручните соработници, ниту кој било друг граѓанин да биде заложник на антинародното ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира...

УЈП објави листа со имиња на луѓе и фирми – Кој колку должи за данок?

В+

Карпошани им свртеа грб на ВМРО – ДПМНЕ (Оливер и Данела) и нивниот привезок ГРОМ (Стевчо) – Богоев објави фотографии од споредбата на митинзите на Стевчо од Гром и Оливер од ВМРО ДПМНЕ

В+

Драма: Крадец прво ја претепал фармацевтката, па и ги украл парите од прометот

Vesti +

Приведен дилер во Кочани, пронајден хероин

Vesti +

Маричиќ: Опозицијата е за НАТО и ЕУ само на зборови, кога треба да се покажеме како сојузник молчат

В+

СДСМ: Настанот во Битола не треба да се политизира, да бидеме мудри и да не наседнуваме на сценарија

Vesti +