Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

СДСМ: 100 милиони евра поволни кредити за малите и средни претпријатија, поддршката за домашната економија продолжува

Соопштение:

Поддршката за домашната економија, за малите и средни претпријатија продолжува и во постковид периодот.

Министерството за финансии и Европската инвестициона банка потпишаа договор за 100 милиони евра наменети за евтини кредити кои ќе се реализираат преку Развојната банка на Северна Македонија.

Најмалку 300 проекти на мали и средни претпријатија ќе се поддржат со овие средства.

Кредитите до фирмите ќе се даваат под исклучително поволни услови, со рок на отплата до 12 години со вклучен грејс-период од 2 години, во зависност од тоа дали кредитите ќе бидат наменети за инвестиции или зголемување на потребите за обртни средства.

Се работи за кредити по исклучително поволна повластена каматна стапка, која за првите транши би изнесувала до 1,6 отсто.

Овие 100 милиони евра кои директно ќе се вбризгаат во домашната економија ќе значат нови инвестиции, зачувување на работните места и можност за отворање нови.

Како одговорна партија продолжуваме со силна поддршка за домашното стопанство. Градиме стабилна, развојна економија која носи шанса за сите.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Мицкоски: Направивме историски чекор со коалицијата со Алијанса и Алтернатива

В+

Цената на горивата ќе се менува на дневно ниво

Vesti +

Ковачевски: Постоиме благодарение на 11-октомвриското победничко востание и АСНОМ, да бидеме и денес на вистинската страна, напредокот!

Vesti +

(Видео) Лукаревска: Отворен е повикот за членови и претседатели на комисиите на СДСМ

В+

Убиство го потресе прилепско – МВР излезе со детали

Vesti +

Гореа три возила на “Партизанска”

В+