Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Салиху за „Слободен Печат“: Скопје го врати неговиот „културен сјај“

Во колумната за „Слободен Печат“ „Скопје, од култура до “скулптура” и назад“, портпаролот на град Скопје Ваљон Салиху истакнува дека во последните три и пол години Скопје го врати неговиот “културен сјај”: „Најдобар показател е тоа што Скопје, од културна гледна точка, се покажа дури појак и од короната и тоа со серијата културни настани на отворено. Пролетта 2020 се подржаа 50 концерти, неколку театарски претстави, изложби и други настани, и тоа на 28 локации во 8 општини како дел од проектот „Култура во време на корона“.”

Салиху потсетува дека традицијата на посетувани концерти на отворено беше негувана и пред пандемијата за време на „Градски летен парк“, и дека „уште долго ќе се паметат концертите за дочек на 2019 со „Парни Ваљак“(со пред-бенд познатите „Офкестра“), и за дочек на 2020 со Дино Мерлин (со пред-бенд познатите „Џипси Грув“).“

„Обидите Скопје од град на културата да стане град на “склуптурата” на крај се покажаа како неуспешни, и тоа благодарение на напорната работа на сите градски културни институции и луѓето во градот кои непречено и со голем мотив работат Скопје да стане фаворит за европска престолнина на културата“ – потенцира портпаролот на Град Скопје во колумната.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Приведени измамници во Тетово

Vesti +

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

В+

Расчистена кражба во Центар, украденото пронајдено

В+

Силен земјотрес во Хрватска: Цела куќа ни се тресеше

Vesti +

Од првиот состанок на Оперативното тело за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот: Принципите на инклузивност и диверзитет треба конзистентно да се применуваат во политиките

В+

БОЛНИТЕ ГО ЧЕКААТ ДЕНЕШНИОТ ПРАЗНИК ПОРАДИ ЕДНА РАБОТА – еве што треба да направат, жените пак ова никако да не помислат да го прават!

Vesti +