Руската пропаганда на Балканот: Про-Кремљ наративи во локалните онлајн медиуми
Vestiplus.mk
+Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Руската пропаганда на Балканот: Про-Кремљ наративи во локалните онлајн медиуми

Центарот за стратешка комуникација и информациска безбедност ги анализираше публикациите на локалните онлајн медиуми во земјите од балканскиот регион врз основа на мониторингот спроведен од украинскиот социјален стартап LetsData во периодот јануари-февруари 2023 година за да го дознае нивото на влијание на руската пропаганда во проучуваните земји.

Со методологија на користење на машинско учење, беа собрани публикации со барем едно спомнување на Украина и/или војната во Украина во онлајн-медиумите на студираните земји. За секоја земја, беа избрани најпосетуваните интернет-медиумски сајтови (исто така имајќи ги предвид оние што споделуваат проруска реторика), ТВ канали и весници кои имаат онлајн верзија. Собирањето и анализата на податоците беа спроведени на оригиналниот јазик. Подготовката и обработката на податоците беа спроведени на програмскиот јазик Python. Обработката на текстот беше заснована на анализа на содржината.

Како што пренесува Укринформ, студијата ги прикажува само оние наративи и пораки кои ја репродуцираат руската пропаганда, што не го исклучува присуството на продуктивни и неутрални наративи во медиумите низ земјите за кои станува збор.

целата анализа подготвена од Драган Мишев, прочитајте ја на Civilmedia.mk

Можеби ќе ве интересира...

(Видео) Георгиевска: Со навремени мерки го штитиме стандардот, граѓаните да бидат спокојни

В+

На Американците да им кажеш f*ck off од чиста суета, треба да си глуп или некој од надвор дебело да те спонзорира

Vesti +

(ВИДЕО) Петровска: Еве ги доказите, составен дел од тужбата – Следното соочување на оваа тема е пред Судот!

Vesti +

По удар од автомобил тешко повреден малолетен велосипедист, сторителот побегнал

Vesti +

Заев за Катимерини: ВМРО-ДПМНЕ мора да го почитува Преспанскиот договор, Мицкоски сам кажа дека од тоа нема назад

Vesti +

Ненад Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сметот во Велес го собираше со трактори, ние за прв пат поставивме контејнери

В+