17.9 C
Скопје
21/Сеп/2021
Vestiplus.mk
Home » Ризично сценарио: САД се финансиски загрозени од Армагедон
+ БИЗНИС СВЕТ

Ризично сценарио: САД се финансиски загрозени од Армагедон

Ризичното сценарио се преиспитува.

Ако Конгресот не го зголеми ограничувањето за федерално задолжување, федералната влада најверојатно ќе остане без пари и итни средства следниот месец, предупреди во средата министерката за финансии Џенет Јелен во писмо до американските пратеници.

Накратко, непочитувањето ќе доведе до економска катаклизма. Каматните стапки ќе скокнат, падот на берзата ќе биде кратер, пензиските сметки ќе бидат исфрлени, вредноста на доларот ќе се намали и финансиската репутација на САД како светска сила ќе биде нарушена.

Најлесен начин да се предизвика финансиска криза и да се распадне американската економија е да не се дозволи федералната влада да го сервисира долгот. Тоа би било епска, неизнудена грешка, а цената би ја платиле милиони Американци, проценува телевизијата Си -Ен -Ен во денешниот извештај.

– Тоа би било финансиски Армагедон. Целосно лудило е дури и да се размислува за идејата да не се отплати долгот навреме – изјави за Си -Ен -Ен Марк Занди, главен економист во „Мудис аналитика“.

Пратениците во Вашингтон повторно си поигруваат со американската кредитоспособност, наведува Си -Ен -Ен и додава дека начинот за подигнување на горната граница на задолжување е неизвесен.

Конгресот во минатото го зголеми ограничувањето на гласовите на двете партии, но лидерот на републиканското малцинство во Сенатот, Мич Меконел, во јули вети дека републиканците овојпат нема да гласаат за тоа.

Извршниот директор на JPMorgan Chase (JPM), Џејми Димон, упати апел до пратениците за време на обраќањето во мај, дури и да не размислуваат за неодобрување на зголемувањето на лимитот, нагласувајќи дека вистинскиот неуспех може да „предизвика непосредна, буквално каскадна катастрофа од неверојатни размери и да предизвика 100 -годишна штета на Америка. ”

Во писмо до Конгресот, Јеленова наведува дека историјата покажува дека чекањето „до последен момент“ за одлука за суспендирање или зголемување на лимитот на задолжување „може сериозно да ја оштети“ довербата на бизнисот и потрошувачите, да ги зголеми трошоците за позајмување на сметка на даночните обврзници и му наштети на американскиот кредитен рејтинг.

– Одложувањето, кое ја доведува во прашање способноста на федералната влада да ги исполни сите обврски, веројатно ќе предизвика непоправлива штета на американската економија и глобалните финансиски пазари – напиша Јеленова.

Неисполнувањето на обврските на Соединетите Држави ќе ги поткопа темелите на модерниот глобален финансиски систем.

– Ги плаќаме долговите. Тоа е она што ги разликува САД од речиси секоја друга земја на планетата – вели Занди од Мудис и додава дека токму затоа Вашингтон ужива во придобивките од евтиното задолжување.

Сепак, неисполнувањето обврски ќе го натера рејтингот на агенцијата да го намали кредитниот рејтинг на САД, со што ќе се избришат поволните услови за позајмување.

Си -Ен -Ен потсетува дека берзите паднаа во 2011 година, кога поради одлуката на Конгресот за ограничување на задолжувањето, агенцијата Стандард и Пурс го намали американскиот кредитен рејтинг.

Зголемувањето на трошоците за позајмување ќе го отежне Вашингтон да го финансира својот инфраструктурен план, да се бори против климатската криза или да се бори против идните рецесии.

А рефинансирањето на скоро 29 трилиони американски долари од постојниот долг на Америка ќе стане многу поскапо. Трошоците за камати, кои изнесуваа 345 милијарди долари во фискалната 2020 година, брзо ќе го надминат износот што Вашингтон го троши за одбрана, се заклучува во анализата на Си -Ен -Ен.

Можеби ќе ве интересира...

335 санкции за брзо возење

Vesti +

Одбележани 20 години од формирањето на Единица за брзо распоредување (ЕБР)

Vesti +

Богданка Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

Vesti +