Решена вечната дилема: Дали бојлерот треба да биде постојано вклучен? Еве што правите погрешно
Vestiplus.mk
+БИЗНИС

Решена вечната дилема: Дали бојлерот треба да биде постојано вклучен? Еве што правите погрешно

Вечната дилема на секое семејство е – дали да го исклучувате или да го оставите бојлерот постојано да работи, на кој начин ќе потроши помалку струја?

Иако повеќето сметаат дека подобро е бојлерот да се остава да работи постојано, бидејќи при секое вклучување троши струја за повторно загревање, одговорот е целосно поинаков.

Стручњаците препорачуваат зависно од тоа на што ја трошите топлата вода и колку често, бојлерот сепак да се гаси на скапа струја.

На пример, едно четиричлено семејство најдобро е бојлерот да го вклучува ноќе кога струјата е евтина и да го гаси наутро кога престанува тој режим.

Погрешно е уверувањето дека бојлерот треба да биде постојано вклучен.

Можеби ќе ве интересира...

Царовска: Создаваме сеопфатно, квалитетно и инклузивно образование за сите, обезбедувајќи професионален и кариерен развој на наставниците, преку проект од ИПА2

Vesti +

Приведен разбојник, пронајдено возилото што го украл е вратено на сопственикот

Vesti +

Млади мобилизатори со швајцарска помош иницираат конкретни промени на локално ниво

Vesti +

УТРОВО НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ: Остар скок на цената на нафтата на берзите, ќе поскапат ли горивата кај нас?

Vesti +

Николовски од Крива Паланка: Не чека победа со над три илјади гласови разлика, бидејќи го исполнивме ветеното, градиме и нема запирање

В+

Средба Тренчевска-Тигањ: Ја продлабочуваме соработката меѓу двете држави во областите пазар на труд, социјална заштита и заштита од насилство

Vesti +