„Рамо до рамо до победа“ во Куманово: Небулозите на Мицкоски нема да го попречат европскиот пат на државата
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

„Рамо до рамо до победа“ во Куманово: Небулозите на Мицкоски нема да го попречат европскиот пат на државата

Соопштение за јавност

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ денеска заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска и Оливер Спасовски беа меѓу граѓаните на општина Куманово.

– Со одговорните политики на СДСМ државата ја вративме на вистинскиот колосек, станавме членка на НАТО и по цели 17 години во чекалната конечно ги започнавме преговорите со ЕУ, на македонски јазик и со потврден македонски идентитет. Сега кога пред нас е важен реформи процес за европската иднина, одново гледаме блокади одново гледаме немање конкретен став од страна на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кои декларативно се залагаат за членство во ЕУ, а во реалноста по секоја цена се обидуваат да го загрозат европскиот пат. Доказ за тоа се и последните небулози што Мицкоски ги шири за наводно редефинирање на државата, но и тој и ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат свесни дека нивните небулози нивните деструкции одново ќе бидат поразени, порача Лукаревска.

Оливер Спасовски потсети дека пласирањето лаги со цел да се плаши и дели јавноста е многу пати виден метод на ВМРО-ДПМНЕ со кој се обидува да наштети на државните и националните интереси.

– Истите тие што лажеа дека ќе има федерализација и кантонизација, што лажеа дека ќе се населувале мигранти и овде во Куманово но и во други градови, што лажеа дека ќе се загрозел македонскиот јазик, дека ќе сме се бугаризирале, денес шират лаги за наводно редефинирање на државата. Сите тие нивни лаги пропаднаа, а од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не собраа храброст ниту да се извинат. Исто ќе биде и за оваа последна лага што ќе пропадне, а Македонија ќе продолжи по европскиот пат, но ќе биде запаметено дека Мицкоски како заложник на Левица и Апасиев дејствувал на штета на државните и националните интереси, истакна Спасовски.

Можеби ќе ве интересира...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.296 вакцини

В+

Сите често ја правиме оваа грешка кога правиме кафе – Внимавајте може да биде опасно по здравјето

Vesti +

Прeтрес во Битола, приведено лице осомничено за прикажување порнографски материјал

Vesti +

Полицијата затекна лица кои носеле огревни дрвја без документација, дрвата им се одземени, а тие веднаш се приведени

Vesti +

Николовски: Нема зборови за утеха во ваква ситуација – Истрагата е во тек со вклученост на највисоките експертски капацитети.

В+

Ковачевски: Половина милијарда евра пари за граѓаните ВМРО-ДПМНЕ ги блокира во Собранието

Vesti +