Vestiplus.mk
+СВЕТТОП ВЕСТИ

Путин „се бори за живот“. Лути се, сметаат дека е срам – не простуваат

Владимир Путин „се бори за својот живот“ и се плаши дека би можел да биде убиен доколку Русија претрпи повеќе неуспеси по Керсон, тврди висок функционер на украинското разузнавање.

Олексиј Арестович, советник на началникот на Генералштабот Володимир Зеленски, рече дека заземањето на територијата контролирана од Русија драматично ги зголеми стравувањата во Кремљ дека Украина ќе победи во војната.

Тој, според Тајмс, рече: „[Путин] се плаши многу затоа што во Русија нема прошка за императорите кои губат војни. Тој сега се бори за својот живот. Ако ја изгуби војната, барем во главите на Русите, тоа значи крај. Неговиот крај како политички фигури. А можеби и во физичка смисла“.

Огромното значење на Керсон за Кремљ, поради неговата поврзаност со Крим и украинското пристаниште Одеса на запад, ја направи загубата и наредбата на Путин за повлекување на трупите голем срам.

Руското повлекување од Херсон предизвика нови руски напади и планови за нова офанзива од Белорусија, рече Арестович.

„Ова ги натера дури и луѓето кои се многу лојални на Путин да се сомневаат дека можат да победат во оваа војна“, рече тој.

Арестович вели дека руските трупи ќе започнат офанзива од Белорусија кон Донбас и ќе се обидат да ја преземат и нуклеарната централа во Ривне.

Путин ќе бара Крим, Доњецк и Луганск да бидат ставени под руска контрола за да ги нарече легло на Русите, тврди Арестович.

Но, нејзините граѓани можеби не се толку импресионирани од територијалните придобивки, бидејќи Русите веќе го изразија своето незадоволство поради „скапата војна за деспот“, додаде тој.

Водечки меѓу незадоволните се гневните сопруги и мајки на регрутираните мажи, особено откако Путин одби да се сретне со нив.

Мајката Олга Цуканова (46) од Самара, чиј син (20) се изгубил по мобилизацијата, рекла: „Владимир Владимирович, дали си маж или што?“.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков веќе изјави дека 70-годишниот Путин нема да се сретне со овие жени, туку со оние кои веруваат во неговата војна. Советот ги обвини командантите на Путин дека издавале „кривични наредби“ со што ги загрозувале животите на нивните роднини.

Цуканова тврдеше дека недостатокот на жени во Кремљ и во структурите на моќ на Путин е причина за воената криза што ги зафати Русија и Украина.

Можеби ќе ве интересира...

Темпераментот на жената го открива крвната група: Ова многу ќе ве изненади

Vesti +

210 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење

В+

Владимир Путин го унапреди Рамзан Кадиров

Vesti +

(Видео) Полскиот, чешкиот и словенечкиот премиер се сретнаа со Зеленски во Киев

В+

Тешка сообраќајка кај Танушевци – излета киа, повредени неколкумина меѓу кои и малолетничка

В+

Приведени тројца крадци, расчистени пет тешки кражби

Vesti +