Проверете ги сметките: Почнува исплатата на Мој ДДВ за првиот квартал, на илјадници сметки ќе легнат повеќе пари од порано
Vestiplus.mk
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Проверете ги сметките: Почнува исплатата на Мој ДДВ за првиот квартал, на илјадници сметки ќе легнат повеќе пари од порано

Од утре започнува исплатата на Мој ДДВ за првото тромесечје, сега со зголемен лимит од 2.100 денари.

„За прв пат ќе исплатиме 2.100 денари кај сите оние кои преку скенираните сметки дошле до тоа ниво. Во текот на утрешниот ден веќе ќе бидат исплатени првите налози. Средствата што треба да се вратат преку оваа мерка за првото тромесечје се околу 10 милиони евра и тие средства се предвидени во буџетот. Ќе инсистирам секој почеток на тековна година да расте лимитот за поврат на ДДВ на физички лица“ порача Лукаревска.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Потребна ни е опозиција што ќе се надмине себеси и ќе зборува за забрзување на процесите за членство во ЕУ

Vesti +

СДСМ: Енергетската трансформација е во тек, нови 150 мегавати од обновливи извори

Vesti +

Се огласи МНР: Повлекувањето на амбасадорот од Прага претставува долг процес кој беше воден од Комисиијата во рамките на Министерството за надворешни работи, кои констатираа бројни прекршувања на процедурите и дипломатските практики

Vesti +

МЗ: Вчера се аплицирани 13.296 вакцини

В+

Маричиќ: Вредна е за разгледување идејата за брз влез во ЕУ со замрзнато право на вето

Vesti +

Полицијиата уапси маж кај кој се најдени канти со гориво – осомничен дека крадел нафта од возила

Vesti +