Произведени 16.303MWh, потребите за електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени од домашно производство
Vestiplus.mk
+БИЗНИСВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Произведени 16.303MWh, потребите за електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени од домашно производство

АД ЕСМ на 27.12.2022 година произведе 16.303 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 7.920 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 8.383 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 2.700 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 27.12.2022 година.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Го исполнивме ветувањето за повисока минимална плата, од април секој работник ќе зема минимална плата од 20.175 денари

Vesti +

СДСМ: Ниту една лага од белиот дворец не може да го покрие фактот дека ВМРО-ДПМНЕ е на браникот на криминалот

Vesti +

Маричиќ: Низ дијалог и соработка до квалитетен и инклузивен процес на преговори со ЕУ

Vesti +

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против ЕУ, заложништвото на Мицкоски си го направи своето

Vesti +

Драма во Пехчево: 66-годишник си го избодел соседот

Vesti +

92 санкционирани возачи во Скопје: 29 за брзо возење

Vesti +