На 13.01.2024 во 08.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, на излез од државата при пасошка контрола бил приведен И.Б.(48) од Р.Турција, бидејќи го пречекорил дозволениот туристички престој во државата.

Лицето е задржано и предадено на полициски службеници за понатамошна постапка.