Приведени пет крадци во Штип, расчистени 4 кривични дела „тешка кражба“
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Приведени пет крадци во Штип, расчистени 4 кривични дела „тешка кражба“

По преземени мерки и активности, полициски службеници од Полициската станица Штип и Отсекот за општ криминал при СВР Штип расчистија 4 кривични дела „тешка кражба“, од кои една „тешка кражба“ извршена на 13/14.03.2023 од обложувалница во Штип, од каде биле одземени предмети, а осомничени и приведени биле двајца соизвршители, Е.Џ.(20) и еден малолетник од Штип.

Останатите три кривични дела „тешка кражба“ биле извршени на 20.03.2023, при што од три куќи во с.Калапетровци, штипско, биле одземени разновидни предмети, а сторителите Д.А.(30), А.С.(40) и Џ.И.(33) од Штип биле фатени на лице место, додека го извршувале кривичното дело и биле лишени од слобода.

Во службен разговор во полициска станица тие ги признале кривичните дела, а украдените предмети биле одземени и вратени на оштетените граѓани.

По целосно документирање на случаите, против нив ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави.

Можеби ќе ве интересира...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Vesti +

Културните институции со отворен влез и изложби во чест на Денот на независноста – 8 Септември

Vesti +

Маричиќ: Расположението на терен се менува, СДСМ има водство во 25 општини

В+

Спасовски на средба со црногорскиот министер Зоран Милјаниќ

Vesti +

Зошто дигитално банкарство? За повеќе слободно време, помалку стрес и помали трошоци

Vesti +

Министерот Спасовски на завршната обука за криумчарење на мигранти и други облици на транснационален криминал

Vesti +