Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Приведени крадци од Скопје

На 22.07.2021 полициски службеници од Полициското одделение Шуто Оризари ги лишиле од слобода М.М.(19) и С.Б(23), двајцата од Скопје, поради постеоње основано сомнение дека на 14.01.2021 извршиле кривично дело „тешка кражба“ од домот на К.Д.(35) од Скопје.

По спроведени мерки и активности било констатирано дека трет соучесник во кривичното дело е А.Д.(19), кој од пред 10 дена е на издржување на затворска казна. Во врска со случајот бил повикан и Д.М.(33) од Скопје, кој ги откупил предметите претходно украдени од трите лица и од него се одземени дел од нив и ќе бидат вратени на сопственикот.

По документирање на случајот против М.М., С.Б. и А.Д. ќе биде поднесена пријава по член 236 – „тешка кражба“, а против Д.М. по член 261 – „прикривање“ од Кривичниот законик.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Подгответе се: Влажен бран над Македонија од среда – следува дожд и сннег

По влијание на влажен бран во среда и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Локално врнежите ќе имаат пообилен карактер. Прогноза за 30.11.2022 Минимална температура: 0°C до 5°C Максимална температура: 4°C до 9°C Облачно со повремени локални врнежи од дожд,... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Шахпаска за „Коха“: Со законската мерка „Недела – ден на неделен одмор“ го остваруваме барањето на работниците

Vesti +

НБРМ: Рекорден број слушатели на предавањата на Народна Банка за финансиска едукација во 2021

В+

СДСМ: Белиот дворец е синоним за криминал и нелегален имот, ВМРО ДПМНЕ се што има да достави до ДКСК

Vesti +

Снајперистот Вали пак се огласи: Малку бев настинат, Русите се аматери, ги немаат капацитетите на НАТО

Vesti +

Лукаревска од Крушево: ВМРО-ДПМНЕ тепаше студенти, а СДСМ им обезбедува 2400 денари месечно за студентски оброк

В+

Лансиран новиот Schweppes Pink mixer style

В+