Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Приведени две лица за изнуда, поднесена кривична пријава

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал во координација со полициски службеници од СВР Скопје, по преземени мерки и активности, лишени се од слобода И.Ј.(40) од Струмица и Ф.С.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „изнуда“.

Имено, на 09.08 2022 А.Т. од Струмица пријавил дека во изминатата година осомничените И.Ј. и Ф.С. во повеќе наврати со вербални закани и со закана со пиштол од него успеале да изнудат околу 20.000 евра.

Од страна на СВР Струмица до ОЈО Струмица против двете лица е поднесена кривична пријава.

Можеби ќе ве интересира...

(ВИДЕО) Пратеничка на ВМРО ДПМНЕ со изблик на нервоза, почна да удира по инвертарот и да се дере – погледнете го инцидентот

Vesti +

Шилегов: Субвенции за 30.000 велосипеди и 4 милиони евра за инвертер клими во следниот мандат

В+

Мицкоски да излезе пред граѓаните, да се извини и да понесе одговорност за лагите со кои ја замајуваше јавноста со денови

Vesti +

Претреси во КПД Прилеп: кај осудените лица пронајдени ножеви и други забранети предмети

Vesti +

Координаторите на „Отворен Балкан“ на средба со Ескобар во Вашингтон: Поддршка за „Отворен Балкан“ и неговото проширување, иницијативата носи резултати за граѓаните и компаниите

В+

157 санкции за брзо возење

Vesti +