Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Приведени четири лица од Скопје за шверц на стока и царинска измама

На 25.01.2022 во 15.00 часот на ул.„69“, во близина на Железничката станица Скопје, од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје биле лишени од слобода Џ.А.(43), А.Б.(32), Р.Р.(55) и Г.Б.(44), сите од Скопје, бидејќи кај нив била пронајдена поголема количина разновидни производи без соодветна документација.

Тие биле приведени поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело по чл.278-б од Кривичниот законик за „прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама“.

По целосното документирање на случајот против нив ќе следи соодветен поднесок.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен крадец од Валандово, фатен на дело при вршење тешка кражба

Vesti +

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ двојно го зголеми јавниот долг за да финансира непродуктивни проекти, ние преку шест пакети мерки одвоивме 1,1 милијарда евра за помош на граѓаните и стопанството

В+

Претреси и апсење во Кавадарци – двајца во станица

Vesti +

Илиевски: Нов технолошко индустриски центар за млади, да ја почнеме транзицијата кон дигиталната индустрија.

В+

По 19 години, заврши учеството на Армијата на Северна Македонија во мировната мисија во Авганистан

Vesti +

Даниела Николова: Рекордно ниво на инвестиции во ТИРЗ во првото полугодие, градиме конкурентна економија

Vesti +