Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Приведен измамник за измами со огревни дрва

На 19 и 20.07.2021 ЕВР Аеродром и Драчево расчисти повеќе кривични дела – пет измами во врска со дрва и една кражба. На 19.07.2021 во 16.00 часот, поради сомнение дека ги сторил измамите, полициски службеници го лишиле од слобода Н.Д.(45) од с.Вражле, општина Зелениково, а на 20.07.2021 во полициска станица било извршено препознавање од оштетените, кои потврдиле дека тој е сторителот. Н.Д. ги сторил делата во текот на 2021 година на тој начин што одел кај оштетените и им нудел огревни дрва за ниска сума, а откако ќе ги земел парите заминувал и не им ги доставувал договорените дрва. Н.Д. извршил и кривично дело кражба на 08.06.2021 во хотел, при што оштетена била Б.В. од Скопје.

Врз основа на судска наредба, бил извршен и претрес во домот каде престојувал Н.Д., а украденото е пронајдено и вратено на оштетената. По целосно документирање на случаите против него ќе биде поднесена соодветна пријава, а од страна на судија на претходна постапка, му е одредена мерка притвор.

Можеби ќе ве интересира...

Герасимовски: Матичниот објект на градинката Корчагин добива целосна реконструкција

В+

Марија Георгиевска: Пратениците да гласаат за ребалансот на Буџетот, со него се обезбедува поддршка за граѓаните и повисок економски раст

Vesti +

266 санкции за брзо возење

Vesti +

Филипче: 8200 ученици од основните и средните училишта ќе бидат опфатени во престојниот скрининг

В+

301 санкции за брзо возење

Vesti +

Цената на нафтата околу 110 долари за барел, можеме ли утре да очекуваме поевтинување?

В+