Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Приведен дилер на дрога, запленети кокаин и марихуана, изготвена кривична пријава

Денеска (09.07.2021) Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против Р.В. (50) од село Добрејци, струмичко, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ по чл. 215 од Кривичниот законик.

Имено вчера (08.07.2021) околу 08.00 часот на паркинг во Струмица кај Р.В. во патничко возило „фиат пунто“, со струмички регистарски ознаки, при извршен преглед во пластична кутија пронајдени се 17 пакувања со кокаин, како и поголем износ на парични средства.

Истиот ден, по добиена наредба на Судија на претходна постапка при Основен суд во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица извршија претрес во неговиот дом во с.Добрејци, при што се пронајдени 12 стебла cannabis sativa, околу 4 кг марихуана и шишиња со течна материја, пиштол „застава М88“, рамка со 6 куршуми калибар 9мм.
Р.В. е лишен од слобода и во текот на денешниот ден ќе биде изведен пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Можеби ќе ве интересира...

Премиерот Заев го прими амбасадорот на Аргентина Атанасоф: Имаме потенцијали за воспоставување мостови за долгорочна соработка

В+

Северна Македонија стана 103-та членка на GFCE, една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за сајбер безбедност

Vesti +

Царовска: Од септември учениците со попреченост добиваат системска поддршка од државата, ангажирани се 500 образовни асистенти

Vesti +

Костовски за ТВ 21: Мерките на СДСМ даваат резултати, повисоки пензии и помош за пензионерите, ВМРО-ДПМНЕ нуди само блокади и популизам

В+

Лукаревска: Антикризните мерките дадоа резултат, грижата за граѓаните продолжува

Vesti +

МВР: Внимавајте! Мало невнимание може да предизвика пожар со тешки последици

Vesti +