Vestiplus.mk
+ Во тренд... СВЕТ

Пристигна сообраќајната супер радар камера: Ќе бележи прекршоци во круг од 360 степени

Уредот може да се користи стационарен и мобилен, а може да следи неколку „цели“ истовремено.

Дури и не изгледа како класични камери, нели? Многу љубители на автомобили се запознаени со технологијата lidar, пред се од темата за автономно возење. Станува збор за форма на тридимензионално ласерско скенирање и токму со лидерот француската компанија Parifex разви особено моќен уред за мерење на брзината.

Според изјавите на Parifex, уредот Nano е првиот систем за следење на брзината и сообраќајот кој е опремен со 3D сензор lidar.

За разлика од конвенционалните брзинометри, Nano може да мери во круг од 360 степени и на тој начин, меѓу другото, да следи цели раскрсници. Уредот може да се користи стационарен и мобилен, а може да следи неколку „цели“ истовремено. Во исто време, уредот ги мери не само брзините, туку и безбедното растојание помеѓу возилата, но тоа не е се.

Според L’Indépendant, нано камерата за брзина може да регистрира и прекршоци како што се поминување на црвено светло или возачи кои не ги почитуваат сообраќајните знаци.

Според самата компанија, камерата за брзина lidar сега е одобрена од LNE (Laboratoire national de métrologie et d’essais) – лабораторија одговорна за мерење и тестирање на производи од секаков вид и нивно сертифицирање на францускиот пазар. Наскоро се очекува новата камера да влезе во фаза на тестирање на јавните патишта во земјата.

Системот е нечувствителен на различни светлосни спектри и може да издржи екстремни временски услови. Според описот на производителот, уредот не само што може да ги документира сообраќајните прекршоци, туку и да собира општи податоци за сообраќајот: на пример, тој препознава пешаци, велосипедисти, мотоциклисти и други возила, вклучувајќи ја нивната точна големина и насока на движење.

Доколку овој нов систем се покаже како квалитетен, полициските служби од целиот свет би можеле да се наредат на шалтерот за нарачки на Parifex.

*фотографијата е илустративна, за точниот изглед може да го погледнете прикаченото твитер видео

Можеби ќе ве интересира...

„Тиквеш“ и годинава откупи најмногу грозје по повисоки цени од просечните

Vesti +

За рускиот амбасадор во земјава бомбардираните болници во Украина се лажни вести

В+

Минималната плата од 18 000 постави европски рекорд, има удел во просечната од 62%

В+

Прегазена млада жена во тетовско – итно е пренесена во болница

Vesti +

Следува дополнително покачување на пензиите

В+

МОН: Од 1ви до 31ви октомври втор рок за аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Vesti +