Чајот од камилица е еден од најпознатите билни чаеви, а го користеле старите Египќани, Римјани и Грци за медицински цели. Постојат два вида камилица, римска и германска, а чајот се користи за разни состојби и проблеми, а се прави од набрани и сушени цветови.

Покрај чајот, од камилица се прават и креми, лосиони, тинктури и есенцијални масла.

Како да направите чај од камилица
Чајот од камилица може да се направи едноставно со кесички чај купени во продавница, каде што треба само да го прелиете со врела вода и да го оставите да отстои до 10 минути. Исто така, овој чај може да се направи така што самите ќе берете цвеќиња од дива камилица на ливада или на нива, далеку од автомобилот и ќе ги ставите да се исушат на послужавник во темна просторија без влага. Сувите цветови се чуваат во затворен сад на темно место.

Цветовите се берат од мај до август кога се отворени и содржат најмногу масла и други лековити материи. За да направите ваков домашен чај, потребно е да го прелиете со една до две лажички врела вода и да го оставите да отстои околу една минута, а потоа да го процедите.

За што е добар чајот од камилица?
Својот корисен ефект врз здравјето, чајот од камилица може да го должи на големо количество флавоноиди и антиоксиданси. Најчесто се користи за менструални болки и дигестивни проблеми. Еве за што друго е добар овој чај.

Има антиинфламаторно дејство
Камилицата ги должи сите свои придобивки на антиинфламаторното дејство. Го зајакнува имунолошкиот систем и ги намалува воспалителните процеси.

Помага при настинки
Иако пиењето на овој чај нема веднаш да ве излечи од настинка или грип, вдишувањето на неговите испарувања благотворно ќе влијае на синусите, поточно ќе дишете полесно по само неколку минути. Постапката мора да се повторува неколку пати на ден.

Ја ублажува дијареата
Камилицата е најчесто користен природен лек за дијареа. Може да го намали времетраењето на дијареата предизвикана од интестинален вирус кај децата, а може и значително да ги ублажи симптомите.

Ги намалува грчевите
Освен за дијареа, камилицата се користи и за ублажување на стомачни грчеви кај возрасни и деца, како и кај бебиња. Важно е чајот да се консумира, односно да им се дава на децата во период од една недела за да се намалат или елиминираат непријатните симптоми. Чајот од камилица ќе помогне и при стомачни тегоби, гасови и чиреви. Ги смирува и релаксира мускулите одговорни за протокот на храната низ цревата.

Ги отстранува менструалните болки
Исто како што ќе ги ублажи стомачните грчеви, така и овој чај ќе ги опушти напнатите мускули во првите денови од менструацијата. За овие цели можете да пиете до три шолји дневно, а за подобар ефект можете да го измешате со маточина или чај од равнец.

Овозможува подобар сон
Освен што е лек за дигестивни проблеми, второто најпознато лековито својство на чајот од камилица е лекувањето на несоницата. Тоа е затоа што камилицата го смирува телото и ја ублажува нервозата, а потоа полесно се заспива. Меѓутоа, за да се случи тоа, потребно е да се консумира чај секоја вечер пред спиење. Потребни се дополнителни истражувања за да се докаже оваа придобивка.

Ги решава проблемите во усната шуплина
Чајот или тинктурата од камилица може да се користи за лекување на орални проблеми, како што се отечени или болни непца и рани. Во овој случај, чајот се користи за гаргара на устата.

Го намалува нивото на шеќер во крвта
Истражувањата покажуваат дека овој чај може да го регулира и намали нивото на шеќер во крвта, а исто така има малку докази дека го намалува крвниот притисок. Сепак, потребни се дополнителни истражувања со повеќе субјекти за да се докаже ова.

Дали чајот од камилица има несакани ефекти
Овој чај кај мал број луѓе може да предизвика алергиска реакција на кожата, додека кај некои ќе предизвика болка или грчеви во стомакот доколку се зема во големи количини. Бремените и доилките, како и лицата со заболување на црниот дроб или бубрезите, треба да се консултираат со лекар пред да консумираат чај. Подеднакво, чајот од камилица најдобро се конзумира во количини договорени со докторот.

Чајот од камилица се користи уште од античко време за ублажување на разни здравствени проблеми. Толку е добар за решавање на дигестивни проблеми, ублажување на воспаленија, помага при несоница и гинеколошки проблеми. Важно е да не се преувеличуваат неговите дози и да престанете да го користите кога ќе се појават алергиски реакции.