Претседателот Заев на трибината „Најдоброто за нашата општина“: За 4 години вративме 3,4 милијарди евра назад кај граѓаните!
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Претседателот Заев на трибината „Најдоброто за нашата општина“: За 4 години вративме 3,4 милијарди евра назад кај граѓаните!

Се што правиме е за раст на економијата, за подобар животен стандард, резултатите се видливи, нема веќе минимална плата од 8.500-9000 денари, како пред 3,5-4 години, сега таа е 15.200 денари, и тоа е малку, но таа плата направи притисок врз сите плати да се зголемуваат и просечната плата која пред 4 години беше 22.500 денари, денеска е 28.480 денари, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев на граѓанската трибина на СДСМ под мотото „Најдоброто за нашата општина“ во Валандово.

Тој додаде дека денес парите се враќаат назад кај граѓаните, по сите основи, само од мој ДДВ годишно кај граѓаните се враќаат 25 милиони евра.

За само 13 месеци по сите основи кај граѓаните и кај компаниите се вбризгани милијарда и 200 милиони евра, за помош од ковид кризата, истакна Заев.

Сега сме општество каде парите се враќаат назад кон граѓаните, годишно се враќаат околу 800 милиони евра, за 4 години се вратени 3,4 милијарди евра, токму толку колку што во годините пред владата СДСМ одеа за споменици, музеи, во Белизе, насекаде низ бели дестинации, испљачкани пари, а денес се враќаат кај граѓаните.

Претседателот Заев нагласи дека во 2017 година невработеноста беше 24,5 отсто, а сега со пандемија, по референдум претседателски и парламентарни избори изнесува 16 отсто, невработеноста кај младите од 57 отсто е намалена на околу 40% и најави од есенва програма „сите млади веднаш на работа“.

Приходите во државата во првото полугодие од оваа година се зголемени за 8 отсто во споредба со првото полугодие од 2019 година, за 24 отсто повеќе од првото полугодие лани, извозот е зголемен за 30% во споредба со лани, за 41 отсто во споредба 2018 година, истакна Заев.

Бројките потврдуваат дека исправните политики носат резултати, само така можеме да дочекаме економски стандард, во следните неколку години, како што сметаме дека треба да го имаме, а е наша тенденција во нашата европеизација, нагласи Заев.

Инвестираме во живи луѓе, во семејствата, помагаме да зајакне економскиот стандард и така ќе продолжиме понатаму, само така ќе ги задржиме младите тука и ќе им дадеме аргументи на тие што заминале да се вратат, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев на трибината под мотото „Најдоброто за нашата општина“ во Валандово.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Зеленски ги посети украинските војници и се сретна со Гроси во Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го посети регионот Запорожје и се сретна со силите на фронтот кај Бахмут, а потоа разговараше со официјални лица и жители на Херсон. „Чест ми е што сум денеска овде, покрај нашата армија. Благодарен сум на секој наш воин што ја бранеше Украина, нашиот суверенитет,... Прочитај повеќе...

Министерството за земјоделство дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство подготви и до министерството за економија достави анализа на цените за земјоделските произовиди на овошје и зеленчук. Би сакале да нагласиме дека министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги следи трошоците кои земјоделците ги имаат за приозводството и согласно тоа се креираат мерките на... Прочитај повеќе...

Германски тенкови Леопард 2 пристигнаа во Украина

Контингент од 18 борбени тенкови од типот „Леопард 2“, кои Германија вети дека ќе ги испрати во Киев за да ја поддржи Украина во војната против Русија, е предаден на украинската граница, објави денеска Шпигел, повикувајќи се на неименувани извори. Според медиумот, на Украина и се предадени и околу 40... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Триесет годишник искршил полициско возило и нападнал полицаец – итно е приведен

Vesti +

Николовски: Со исполнети стратешки цели, ги исполнуваме и крупните капитални инвестиции железничката пруга за поврзување на Северна Македонија и Бугарија станува реалност

В+

САД застанаа зад лидерството на Заев: Македонија е потврден и доверлив партнер

В+

Отворените листи и една изборна единица ќе ја унапредат македонската демократија – Партиите сеуште без компромис за ова свое ветување

В+

Забрчанец за Канал 77: Економиите на трите држави од Отворен Балкан го чекаат последното ДА од македонскиот парламент

Vesti +

117 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Vesti +