На 14.10.2020 во 22.20 часот во Драчево, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода Д.Г.(37) од Скопје, затоа што при претрес во неговиот дом, извршен врз основа на судска наредба, биле пронајдени марихуана и вага со остатоци од марихуана. Д.Г. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 15.10.2020 во 00.30 часот, полициски службеници од СВР Скопје во с.Волково ги лишиле од слобода М.М.(20) и З.З.(20), двајцата од Скопје, затоа што при извршен преглед кај нив била пронајдена марихуана. По документирање на случајот, против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 14.10.2020 во 17.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје во Средно Нерези го лишиле од слобода Д.Т.(41) од Неготино, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 14.10.2020 во 17.30 часот, полициски службеници од СВР Скопје кај клучка Арачиново го лишиле од слобода И.Е.(39) од Велес, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена кафеава прашкаста материја. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.