Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Претрес во Прилеп, пронајдени оружје и муниција

Денеска (14.07.2021) полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп, по добиена судска наредба извршија претрес во дом и други простории во с.Житоше кај И.А.(43). При претресот се пронајдени и одземени еден пиштол „Роси“ калибар 22 мм, пет куршуми 22 мм, 12 куршуми калибар 7,62 х 25 мм, еден сигнален пиштол и една рамка за пиштол „црвена застава“ М-57, за кои не поседувал дозвола.

По документирање на случајот против И.А. ќе биде поднесена кривична пријава за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали” по чл.396 од Кривичниот законик.

Можеби ќе ве интересира...

121 сообраќаен прекршок во Скопје, 26 санкции за брзо возење, 6 без возачка дозвола

Vesti +

Поскапуваат горивата – еве за колку

В+

СДСМ Ѓорче Петров: Стојкоски да одговори, дали ги поддржува блокадите на ВМРО-ДПМНЕ за изградба на Клинички Центар во Ѓорче Петров?

В+

Вселенската Патријаршија ја призна МПЦ-ОА за канонска, веќе не е во раскол со православниот свет

В+

Тренчевска: Билатералната соработка со Република Франција продолжува, вложуваме во унапредување на родовата еднаквост и пазарот на трудот

В+

Шилегов: Аерозагадувањето константно се намалува, минатата сезона немаше ниту еден ден кога беа воведни вонредните мерки

В+