15.8 C
Скопје
21/Сеп/2021
Vestiplus.mk
Home » Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.

Канцеларката Меркел во рамки на својата посета на Западен Балкан организира работен ручек со лидерите на земјите од регионот, на кој главна тема ќе биде регионалната соработка.

Во попладневните часови премиерот Зоран Заев ќе има и одвоена билатерална средба со канцеларката Меркел на која ќе се разговара за трговската размена помеѓу двете земји, политичките околности за понатамошното проширување на ЕУ и иницијативата Отворен Балкан чија главна цел е забрзана интеграција на регионот во Европската Унија.

Можеби ќе ве интересира...

Петта година по ред ОКТА стипендира постдипломци на УКИМ

В+

Костадин Костадинов: Се укина дополнителната акциза за горива, го штитиме стандардот на граѓаните

Vesti +

МЗ: Сертификатот за вакцинација во с’е повеќе земји станува секојдневие

В+