Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Премиерот Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц

На 11 јуни 2022 година (сабота) претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија Олаф Шолц, кој ќе пристигне во еднодневна официјална посета на нашата земја.

Според агендата за посетата, официјалниот пречек на платото пред Владата е во 8:30 часот, а потоа следува билатерален состанок на двете делегации.

Програмата за посетата предвидува и заедничка прес-конференција на премиерот Ковачевски и канцеларот Шолц во 9:45 часот со формат за новинарски прашања 2+2.

Можеби ќе ве интересира...

КАКО РЕПЕТИРАНА ПУШКА: Овие три хороскопски знаци се секогаш подготвени за расправија

Vesti +

Град Скопје ќе дели пари за клима уреди – еве детали

Vesti +

Маричиќ од Аеродром: Нашите проекти се за чист воздух и хумани услови за живот, затоа во недела победува Најдоброто!

В+

Западот ја призна грешката: Не требаше да им ветуваме членство во НАТО

В+

Ковачевски-Борел: Северна Македонија треба да ги започне преговорите за пристап во ЕУ без натамошно одлагање

В+

Министерката Тренчевска учествува на регионална конференција на УНФПА за родово одговорни политики во Истанбул

Vesti +