Vestiplus.mk
+ LIFE ТОП ВЕСТИ

Познатата формула на Алберт Ајнштајн за да имате пари секогаш: Еве кои решенија на познатиот научник ги користат многу богати луѓе

Познатиот физичар Алберт Ајнштајн, покрај науката, ја разбирал и психологијата, а преку своите цитати и изјави покажува дека знаел да ѕирне во тајните на човечките души. Едноставно кажано, Ајнштајн ги разбрал законите според кои функционира универзумот.

Понекогаш самиот живот изгледа како комплицирана физичка формула, но ако се фокусираме малку подобро, ѕирнете под површината – едноставни решенија веќе се таму. Еве неколку цитати од Алберт Ајнштајн кои успешните и богати луѓе ги користат за да го зголемат својот капитал – можам да ве инспирирам и вас:

1. „Во секој проблем и неразбирлива ситуација постои можност“.
Секогаш можете да го видите излезот и посветлата страна, можете да имате корист од секоја ситуација, дури и ако тоа беше животна лекција.

2. “Имагинацијата е поважна од логиката!”
Ајнштајн рекол дека човечкиот ум е ограничен на строги граници, а понекогаш едноставно не можеме да замислиме колку големи се нашите можности. Затоа секој човек треба да сонува за најневеројатното. Никогаш не треба да се откажеме од имагинацијата.

„Логиката може да не одведе од точка А до точка Б“, рече Ајнштајн. „Имагинацијата може да не однесе секаде. Со други зборови, ако сте во можност да замислите нешто за себе, тогаш можете да го преведете во реалност. „Логиката може да не одведе од точка А до точка Б“, рече Ајнштајн. Имагинацијата може да не однесе секаде. Со други зборови, ако сте во можност да замислите нешто за себе, тогаш можете да го преведете во реалност.

3. „Невозможно е само збор“.
Научникот со сопствен пример покажа дека човек може да постигне се што ќе посака. Ако мозокот ви каже „Невозможно е!“, само исклучете го.

4. „Ако сакате да постигнете цел, променете го вашиот пристап“.
Промената е секогаш добро решение кога работите не функционираат. Ако еден метод не функционира, не се откажувајте веднаш и паѓајте во очај, туку сменете ја тактиката и резултатот ќе биде поинаков.

5. „Имагинацијата е најважна работа, таа е одраз на она што го привлекуваме во нашите животи“.
Штом почнете да размислувате да немате доволно пари или да добиете отказ, токму тоа ќе се случи. Но, обидете се постојано да мислите дека има доволно, па дури и многу пари – и тие магично ќе се појават. За да вежбате позитивен став, обидете се со афирмации за да привлечете изобилство.

7. „Животот е како возење велосипед, треба постојано да се движите напред, без да застанете, за да не ја изгубите рамнотежата“.
Ако сакате да постигнете нешто, да стигнете до вашата дестинација, не само што треба да седите и да чекате чудо, туку и сами да се потрудите, да преземете чекори кон посакуваниот настан. Постојано се стремите кон напредок, развој, нови знаења – тогаш ќе се воспостави совршена рамнотежа помеѓу успехот и вашиот живот.

8. „Не плашете се да правите грешки!
„Човек кој никогаш не направил грешка, никогаш не пробал ништо ново“, рекол Ајнштајн. Научникот го доживеа неуспехот како корисно искуство и никогаш не се откажа. Овој пат не успеа, во вториот ќе работи, веруваше физичарот. Затоа прифатете ги вашите грешки и учете од нив – тоа е билет до секоја врата на богатството.

Можеби ќе ве интересира...

Британската армија среде Лондон се обрати на македонски и ја отсвире „Јовано, Јованке“

Vesti +

ПУТИН KAЖА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА? Одреден е точен датум, тврди Киев

Vesti +

Ова може да биде интересно и корисно: Направете маска за лице со лимон и банана

Vesti +

(Видео) Каевски: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии

В+

Колку пати Мицкоски излажа дека има мнозинство, дали еднаш ќе им се извини на граѓаните

В+

Приведен крадец баран со потерница

Vesti +