Позитивна трансформација, 7 милиони евра инвестирани во Волково за четири години
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Позитивна трансформација, 7 милиони евра инвестирани во Волково за четири години

Скопското село Волково во општина Ѓорче Петров во последните четири доживува позитивна трансформација.

Преку инвестиции од централната и локалната власт, се реализираат бројни проекти кои го менуваат животот на граѓаните од ова населено место.

Во Волково во изминатите четири години се инвестирани над седум милиони евра во развојни и капитални проекти.

За првпат по 60 години се изгради спортска сала во училиштето „Јоаким Крчовски“ каде над 400 ученици конечно ќе можат на соодветен начин да ги практикуваат часовите по физичко образование.

Волково за првпат добива детска градинка со капацитет 175 деца, со што се решава еден децеински проблем на родителите од ова населено место. За многумина детската градника во Волково претставува најмодерна детска градинка во државата.

Сообраќајниот хаос се реши со поставување на кружен тек, а веќе и да нема останат улица која не е асфалтирана или поплочена, нешто што беше сериозен проблем за граѓаните во минатото.

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров изрази задоволство што заедно со својот тим успеал во Волково да реализира бројни проекти за неговите сограѓани.

„Кога ја презедовме општината евидентна беше нееднаквоста меѓу урбаниот и руралниот дел од Ѓорче Петров. Освен тоа што таму со децении не се инвестирало, немаше ниту планови за иден развој. Заедно со мојот тим и со поддршка од централната власт се посветивме во планирање и реализација на важни капитални проекти. Го решивме проблемот со канализацијата, изградивме кружен тек на сред село, а патот кон Кучково го проширивме. Во Волково постојано се работеше на асфалтирање и поплочување на калливите и раскопани улици. Преку соработка со централната власт изградивме нова спортска сала а следните месеци ќе заврши и изградбата на првата детска градинка која е најмодерна на овие простори. Се на се, инвестирани се над 7 милиони евра во Волково за овие четири години и можам да кажам дека сум задоволен од постигнатото, задоволен што успеваме да го подобриме животот на граѓаните кои живеат таму и ќе продолжиме да инвестираме и понатму“ изјави Наумоски.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОВА НЕШТО СЕ СЛУЧУВА НА НЕБОТО ДЕНЕС: Подгответе се за тотален ролер костер, ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ кои следат

Денеска е посебен ден во 2023 година, бидејќи астролошки имаме полна месечина во знакот на Стрелец. Таканаречената образ месечина носи големи промени и многу можности да промениме сè во животот што не ни се допаѓа. Се разбира, промената мора да дојде од нас самите, а ѕвездите се тука за да... Прочитај повеќе...

Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ѓукановиќ: „Се враќаме“

В+

Серија апсења на повеќе локации низ Македонија

Vesti +

12 починати и 373 нови случаи на Ковид 19 во изминатото деноноќие

Vesti +

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Vesti +

Коциќ: Референдум против македонски јазик во ЕУ? Мицкоски тоне и сака да ги повлече граѓаните

В+

Потпишани договори за соработка со општините Делчево, Валандово, Чучер Сандево и Центар Жупа за инсталација на фотоволтаични соларни системи во пет училишни објекти

Vesti +