На 12.01.2024 во 19.45 часот во СВР Скопје, било пријавено дека во с.Држилово, општина Сопиште настанал пожар во куќа сопственост на И.А.(53) од с. Држилово. Во пожарот изгорел целиот кров на куќата, а од страна на Бригадата за против пожарна заштита пожарот бил изгаснат.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.