Vestiplus.mk
+БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Потпишан Меморандум за соработка на даночните администрации во Западен Балкан

Директорите на даночните администрации на Република Северна Македонија, Сања Лукаревска, на Р. Србија, Драгана Марковиќ, и Р.Албанија, Цено Клоси, денеска во Охрид, во рамки на „Самитот Отворен Балкан“, потпишаа Меморандум за соработка на даночните администрации во Западен Балкан.

Целта на овој Меморандум е продлабочување на соработката, унапредување на меѓусебните односи, развој и размена на искуства во приоритетните области на даночните институции.

Соработката во рамки на „Отворен Балкан“ е можност за поврзување на регионот, заедничка борба против фискалната евазија, како и примена на напредни методи за наплата на приходите, трансфер на знаење и размена на најдобрите практики и искуства.

Даночните администрации на трите земји, заеднички ќе работат на воспоставување на услови за намалување на бирократијата со цел даночните обврзници да ги почувствуваат придобивките од слободниот проток на капитал, стоки, услуги и разни добра.

Преку ваквите соработки се отвораат можности и за подобрување на конкурентноста на компаниите, нови инвестиции, отворање на нови поголеми пазари а со тоа и раст и развој на бизнисите во регионот.

Можеби ќе ве интересира...

Ќе има ли деновиве поевтинување на горивата? Цената на нафтата на светските берзи драстично падна

Vesti +

Герасимовски и Шилегов: За еден мандат Центар доби 53.700 м2 нови и реконструирани паркови и нови 5.200 садници.

В+

Руски воени бродови тргнаа за Украина

В+

Vestiplus дознава: Над 440 заразени од корона вирус

В+

Добри вести за „кафеџиите“: Три шолји дневно се одлични за црниот дроб

Vesti +

Приведен крадец од тетовско

Vesti +