Vestiplus.mk
БИЗНИС

Поскапуваат горивата – ова се новите цени

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 2 денари по литар, во однос на цените утврдени минатата недела и со тоа цената на еуросупер БС-95 ќе изнесува 60,50 ден/лит, додека еуросупер БС-98 ќе се продава за 62,50 ден/лит.

Цените на еуродизел (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), се зголемуваат за 0,50 ден/лит, па така еуродизел (Д-Е V) ќе се продава за 49,50 ден/лит, а цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 49,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,762 ден/кг и ќе изнесува 25,311 ден/кг.

Од Комисијата информираат дека во изминатиот седумдневен период сите цени на светските берзи во просек бележат зголемување и тоа: на бензинот за 4,663%, на дизелот за 3,692%, на екстра лесното масло за 2,769% и на мазутот за 5,388% .

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата: Ќе поевтинат ли нафтат и бензинот?

Vesti +

Владата на Северна Македонија единствена со мерки за намалување на цените на горивата во регионот

Vesti +

Ангеловска-Бежоска на Годишната конференција на Виенската иницијатива: Силна финансиска регулатива за натамошно јакнење на финансиската стабилност

В+

Скопје станува регионална трговска престолнина: Се отвора Ист Гејт Мол – Нов центар за мода и забава

Vesti +

Телеком Србија ги претстави своите серии пред публиката во Дубровник

В+

Влада: Продолжува трендот на раст на платите, во мај просечната плата изнесувала 28.721,00 денари

В+