Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Поради повисоките температури тимови на црвениот крст ќе патролираат низ централното градско подрачје на Скопје

Денеска, во периодот од 11 до 16 часот, мобилни екипи на Црвениот крст на Град Скопје ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки и ќе даваат совети на граѓаните како да се заштитат од топлотниот бран. Доколку е потребно, екипите ќе укажат и прва помош.

Црвениот крст на Град Скопје, со поддршка од Град Скопје, подготви акциски план кој опфаќа теренски активности за справување со евентуални топлински бранови. Согласно со искуствата од претходните години, мобилни екипи составени од волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од 5-те општински организации во Скопје ќе патролираат низ градот Скопје и ќе дистрибуираат вода и информативни флаери наменети за граѓаните.

За овие активности периодов ангажирани се 16 волонтери распоредени во 4 тима со 4 возила. Се планира дистрибуција на 800 шишиња вода или 400 литри вода на дневна основа.

Можеби ќе ве интересира...

272 санкции за брзо возење

Vesti +

Заев: Костадинов е првиот потврден кандидат за градоначалник на СДСМ, го имаме најдоброто за Валандово

В+

Попов на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево: Машината на СДСМ на терен, над 750 средби со граѓаните за само еден месец

В+

Пронајдена дрога во гостиварско, приведени две лица

Vesti +

Филипче од Прилеп: Целата стратегија на нашите политички противници е дека народот заборава, но ќе им покажеме дека добро памтиме

В+

Координативен состанок на Нуредини и Пендаровски за климатскиот самит во Глазгов

В+