Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Поради повисоките температури тимови на црвениот крст ќе патролираат низ централното градско подрачје на Скопје

Денеска, во периодот од 11 до 16 часот, мобилни екипи на Црвениот крст на Град Скопје ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки и ќе даваат совети на граѓаните како да се заштитат од топлотниот бран. Доколку е потребно, екипите ќе укажат и прва помош.

Црвениот крст на Град Скопје, со поддршка од Град Скопје, подготви акциски план кој опфаќа теренски активности за справување со евентуални топлински бранови. Согласно со искуствата од претходните години, мобилни екипи составени од волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од 5-те општински организации во Скопје ќе патролираат низ градот Скопје и ќе дистрибуираат вода и информативни флаери наменети за граѓаните.

За овие активности периодов ангажирани се 16 волонтери распоредени во 4 тима со 4 возила. Се планира дистрибуција на 800 шишиња вода или 400 литри вода на дневна основа.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата

Ве повикувам заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата, порача вечерва во Велес претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на трибинита „Силно и одлучно кон иднината“ што се одржа во Велес. Претседателот Ковачевски истакна дека македонските граѓани не сакаат неизвесност, не сакаат мрачна... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Синдикатот се противи на блокадата на ВМРО ДПМНЕ во Собранието

Vesti +

До 11 часот гласале околу 10 проценти од гласачите

В+

Владина делегација положи цвеќе пред спомениците на депортирани македонски Евреи

В+

Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари

Vesti +

Наумоски: Нема компромис кога се работи за интересите на граѓаните на Ѓорче Петров

В+

Маж заработи кривична откако нападнал полициски службеници додека вршеле службени дејствија

В+