Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо до 18 мај, да продолжат со важност до 1 јуни 2021 година.

Забраната за движење на населението е од полноќ до 4 часот наутро, а угостителските објекти ќе работат до 23.30 часот.

Предлогот за олабавување на мерките беше донесен минатиот понеделник како резулатат на новонастанатата епидемиолошка состојба, односно произлезе од намалениот број новозаразени од коронавирус и ослободувањето и затворањето поголем дел од болничките капацитети за Ковид-19.

Можеби ќе ве интересира...

За угостителите проверка на лични карти за точење алкохол е во ред, проверка на сертификат за вакцини е проблем

В+

Костадинов: Доста му е на Македонецот од гол популизам

В+

Приведено лице во тетовско поради приредување на игри на среќа без лиценца

В+

374 санкции за брзо возење

Vesti +

Дожд и студ низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

В+

Министерката Шахпаска од рудникот САСА: Работиме на измени во законското решение со кое рударите со вкупен стаж од 40 години ќе одат во пензија

В+