На 15.06.2021 во 21.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје во близина на с.Миладиновци го лишиле од слобода В.М.(22) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 14.06.2021 во 20.50 часот во СВР Штип, од Казнено-поправната установа Затвор Штип било пријавено дека биле пронајдени неколку пакувања марихуана и прашкаста материја. Според пријавеното, затворските службеници забележале дека затвореникот Ф.З. ги фрлил од прозорец пакувањата, а потоа потврдил дека се негови. Дрогата била одземена од полициски службеници од СВР Штип за понатамошна постапка. За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 15.06.2021 во периодот од 09.00 до 14.00 часот на подрачјето на СВР Тетово била спроведена сообраќајна акциска контрола во која биле откриени, законски санкционирани и исклучени од сообраќај 15 технички неисправни возила (ТЕ-8 и ГВ-7). Најголемиот број од нив имале нефункционални сопирачки (ТЕ-8 и ГВ-2). Покрај ова, биле санкционирани и 4 возачи (ТЕ) кои управувале возила без возачки дозволи и 1 возач почетник (ТЕ) кои, исто така, биле исклучени од сообраќај. Во акцијата биле констатирани и 12 други видови прекршоци.

На 15.06.2021 на подрачјето на СВР Битола била спроведена засилена контрола во областа на сообраќајот, при што било констатирано дека осум возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената, седум возачи управувале возило без возачка дозвола, пет возачи разговарале на мобилен телефон, еден возач управувал возило под дејство на алкохол и бил исклучен од сообраќај. За сите неправилности издадени се соодветни поднесоци.

Во текот на изминатото деноноќие (15/16.06.2021) на територијата на Република Северна Македонија за мерката за носење лична заштита на лице регистрирани се 90 прекршоци.

На 15.06.2021 во 16.15 часот во Полициската станица Аеродром Д.П.(18) од Скопје пријавил дека на бул.„АСНОМ“ бил каснат од куче скитник.