По неуспешните протести, Мицкоски се обраќа и на празни трибини
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

По неуспешните протести, Мицкоски се обраќа и на празни трибини

Останаа нечуени политичките пораки кои од партиската трибина во скопската населба Автокоманда ги испрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Партијата, а и тој на својот фејсбук профил, неколкупати повикаа сите симпатизери и граѓани да присуствуваат на трибината под името „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“, но тој вечерва се обрати пред едвај триесетина членови на ВМРО-ДПМНЕ, кои се решија да му дадат поддршка.

За само еден месец ова е втор дебакл на Мицкоски, откако претходно молчешкум завршија помпезно најавуваните протести за „одбрана на македонскиот идентитет“, преку блокади на главните крстосници низ повеќе градови во земјава. На блокадите, исто како и сега, се приклучија само најупорните поддржувачи на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, која континуирано ниже неуспеси за масовност на своите протести и партиски активности. 

Многумина летаргијата на опозиционерите ја припишуваат на промашените пораки на лидерот на партијата, кој само повторува дека треба да се брани македонскиот идентитет и јазик, а од власта му стигнува истиот одговор – дека националниот идентитет не е на преговарачката маса. Преку последните чекори и изјави во јавноста веќе се поставува и прашањето дали тој воопшто би преговарал со Софија, односно дали членството во Европската унија се уште е стратешки приоритет на партијата. Деструктивните дела се потврдија особено преку вртење грб на македонските сојузници, како што е САД, од каде порачаа дека треба да се почитува Преспанскиот договор, бидејќи во спротивно ќе дојде до дестабилизација во регионот.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОВА НЕШТО СЕ СЛУЧУВА НА НЕБОТО ДЕНЕС: Подгответе се за тотален ролер костер, ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ кои следат

Денеска е посебен ден во 2023 година, бидејќи астролошки имаме полна месечина во знакот на Стрелец. Таканаречената образ месечина носи големи промени и многу можности да промениме сè во животот што не ни се допаѓа. Се разбира, промената мора да дојде од нас самите, а ѕвездите се тука за да... Прочитај повеќе...

Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

ДИЖС: Цементарница УСЈЕ ги примени сите препораки, контролните мерења потврдуваат дека нема надминување на емисиите

Vesti +

214 новозаразени, 8 починати – коронавирус дневна статистика

Vesti +

Нови 432 случаи на коронавирус, починаа 13 лица – најмладиот имаше 42 години

В+

Владата одлучи: Неколку кадровски смени на директори

Vesti +

Раководител во АД Водостопанство осомничен за примање поткуп

Vesti +

ФЗО презел мерки за заштита, сајбер нападот се случил непосредно пред да мигрираат податоците на „клауд“

Vesti +