Vestiplus.mk
+ Во тренд... КОРОНАВИРУС СВЕТ

По 100 долари за секој што ќе се вакцинира-Секој што не сака пари може да добие друг еден подарок во Њујорк

Почнувајќи од денеска, секој жител на Њујорк кој ќе прими прва доза вакцина против коронавирус ќе добие подарок од 100 американски долари.

Градоначалникот Бил де Блазио во средата објави нов поттик за вакцинација, што ги стимулира граѓаните да ја примат првата доза од вакцината против Ковид-19.

Поттикот вреден 100 долари важи за сите граѓани и вработени кои сè уште не ја примиле првата доза, јави Си-Ен-Ен.

Секој што не сака пари може да добие друг еден подарок, како што се билети за натпревари на ФК Њујорк сити, билети за Бруклин Сајклонс, пропусница за 10 возења со траектот NYC Ferry и некои други поволности.

Поттикот доаѓа откако Делта варијантата го зголеми бројот на заболени низ целата земја и ги принуди Центрите за превенција и контрола на болести да издадат нови упатства за носење маски.

До денес, Њујорк има дистрибуирано близу 10 милиони дози вакцини, а повеќе од 4,9 милиони жители на Њујорк добиле најмалку една доза, информира Де Блазио.

Можеби ќе ве интересира...

224 сообраќајни прекршоци во Скопје, 42 за брзо возење, 20 без возачка дозвола

В+

Герасимовски: Ќе водам фер и позитивна кампања со почитување на сите учесници и противкандидати

Vesti +

(ГАЛЕРИЈА) Во Охрид пристигнаа лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“

В+

240 санкции за брзо возење

Vesti +

135 санкции за брзо возење

Vesti +

Николовски: Младите се моторот на нашата држава, СДСМ ги исполнува нивните потреби, градиме општини партнери со младите

В+