Vestiplus.mk
LIFE

Пиете вода од пластични шишиња? Еве зошто не треба да го правите тоа!

Пред десет и повеќе години веројатно се уште никој не помислуваше дека обична вода ќе пиеме од пластични шишиња. А денес тоа е повеќе навика, отколку потреба, бидејќи водата од повеќето водоводи се уште е питка.

Сепак, често со пиењето вода од пластично шише си правиме лоша услуга. Зошто? Се работи за хемискиот состав на пластиката. На дното од секоја амбалажа побарајте го триаголникот со број во средината. Тој кажува колку е опасна вашата пластика.

PET или PETE – означува шишиња наменети за еднократна употреба. Можно е да испуштаат тешки метали и хемиски материи кои влијаат на хормоналниот баланс.

HDP или HDPE – пластика која испушта најмалку хемикалии. Водата спакувана во неа е најчиста и најпрепорачлива.

PVC или 3V – испушта 2 отровни хемикалии кои исто така влијаат на хормоните во телото.

LDPE – пластика која не смее да се користи за изработка на шишиња, туку за пластични вреќички иако не испушта хемикалии во водата.

PP – уште една „добра“ пластика со бела или полу проѕирна боја, која се користи како амбалажа за сирупи и чашки за јогурт.

PS – испушта канцерогена материја, а најчесто се користи за изработка на чаши за кафе и во амбалажите за брза храна.

PC или пластика без ознаки – најлошата пластика во прехранбеното производство која излачува хемикалија BPA, а често пати се користи за спортски шишиња и садови за чување на храна.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Подгответе се: Влажен бран над Македонија од среда – следува дожд и сннег

По влијание на влажен бран во среда и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Локално врнежите ќе имаат пообилен карактер. Прогноза за 30.11.2022 Минимална температура: 0°C до 5°C Максимална температура: 4°C до 9°C Облачно со повремени локални врнежи од дожд,... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Болест на 21-от век што го погодува секој десетти човек; Лекарите откриле храна која ја убива

Vesti +

КОГА КРКОРЕЊЕТО НА ЦРЕВАТА Е ЗНАК НА БОЛЕСТ?! Медицинската сестра открива 3 алармантни сигнали

Vesti +

Овие хороскопски знаци треба да бидат пример: Упорноста им е силна страна, добиваат сè што ќе посакаат

Vesti +

Сите паѓаат на нивниот шарм: Сè што треба да знаете за жената Вага

В+

Света Петка не го простува ова: Луѓето веруваат дека ова не треба да го правите денеска

Vesti +

Човекот кој ѝ се одмазди на банката на најдобар можен начин: „Одбија да ми дадат кредит, 18 години подоцна ги купив“

В+