ПЕТ ЗНАЦИ ДЕКА ПРЕМНОГУ ПИЕТЕ! Забележете ги на време!
Vestiplus.mk
LIFEТОП ВЕСТИ

ПЕТ ЗНАЦИ ДЕКА ПРЕМНОГУ ПИЕТЕ! Забележете ги на време!

Причина за загриженост има кога вашата потрошувачка на алкохол почнува да влијае на оние околу вас. Особено ако пријателите и семејството посочат дека тоа им пречи и дека почнува да создава проблеми во вашата врска

Психологот Тара Хустер, која се занимава со алкохолизам, откри знаци кои укажуваат на нездрава врска со алкохолот. Имено, не мора да пиете „шотови“ секоја вечер за вашето пиење да стане загрижувачко, некои знаци на почетокот изгледаат сосема безопасни.

1. Пиете без размислување
Тара вели дека првиот знак за предупредување дека имате проблем со алкохолот е ако „пиете несвесно“ и не уживате во секоја голтка. Значи, ако несвесно отворите пиво без претходно да размислите за тоа, можеби е време да се преиспитате.

2. Користите различни изговори
Тара тврди дека може да биде загрижувачко доколку имате чувство дека другите ви забрануваат пијалок.
– Ако некој ви каже дека можете да престанете да пиете, а вие помислувате како: „Не е фер“ или „роденден ви е“ или „петок е“, тогаш тоа може да биде причина за загриженост – објасни таа.

3. Влијаете врз другите

Друга причина за загриженост е ако пиењето започне да влијае на оние околу вас. Ако пријателите и семејството истакнат дека пиењето им пречи и почнува да создава проблеми во вашата врска, веројатно ќе мора да намалите.

4. Не можете да се држите до границата
Според Тара, повеќе од десет пијалоци неделно се сметаат за загрижувачки, а ако пиете повеќе од четири на ден, многу сте блиску да станете алкохоличар.

5. Користите алкохол за да се справите со проблемите
Многумина од нас уживаат во чаша вино кога сакаат да се релаксираат, но Тара вели дека постои тенка граница помеѓу користењето пијалоци за справување со чувствата и проблемите.

– Алкохолот е класифициран како седатив, што значи дека телото е опуштено поради тоа, бидејќи ослободува притисок во мускулите, па затоа постои перцепција на релаксација. Но, реалноста е дека вознемиреноста се засилува со конзумирање алкохол, бидејќи телото работи напорно за да ги отстрани токсините од крвотокот – објаснува психологот.

На тој начин, на долг рок, вашиот омилен пијалок може сериозно да влијае на вашето ментално здравје, а не да му помогне.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Македонија привремено ќе смести околу 450 хуманитарци, новинари, жени и деца кои бегаат од терористи, екстремисти и талибанци

В+

Ковачевски: Зголемувањето од 15% на платите е најголемото досега и заедно со досегашните 21% зголемување е историски најголемата поддршка на вработените во образованието

В+

Маричиќ во Ново Лисиче:  За 12 години ВМРО-ДПМНЕ ги затворија само дупките на нивните џебови

В+

Пепелта е многу корисна: Доколку се греете на дрва, не го фрлајте природниот производ од согорувањето

В+

Трагедија: Познати деталите за тешката сообраќајка во која загина скопјанец

В+

Приведен криумчар, пронајдени мигранти од Сирија

Vesti +