Пензионирањето на 64 и 62 години нема да биде задолжително за приватниот сектор
Vestiplus.mk
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Пензионирањето на 64 и 62 години нема да биде задолжително за приватниот сектор

Задолжителното пензионирање на работниците на 64 години кај мажите и 62 години кај жените нема да важи за приватниот, туку само за јавниот сектор, најави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

– Тоа е закон кој што ќе ги вклучува сите вработени во јавниот сектор и ќе остава можност и за исклучук во реалниот сектор, каде работникот и работодавачот со заемен интерес би се договориле за продолжување на работниот век, одговори Шахпаска на новинарско прашање.

Министерката ги најави законските измени за пензионирање кои влегуваат во законска процедура, според кои работниците кои наполниле 64, односно 62 години, задолжително ќе одат во пензија.

Шахпаска рече дека ова нема да важи за здравствените работници и соработници, како и најверојатно за универзитетските професори.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски со моќна порака: Минималната плата од 18.000 денари која ја ветивме, денес е реалност!

В+

Ковачевски од Делчево: Со субвенцијата на струјата за компаниите ќе се стабилизираат цените на прехранбените производи

Vesti +

Ковачевски на Фејсбук: Очекувам уште утре да најдеме решение за покачување на минималната плата

В+

Заев со СМС порака до поддржувачите: СДСМ е во акција, уважете сечив став!

В+

Ковачевски од Гевгелија: Апасиев има јасна анти-ЕУ агенда, а Мицкоски е се послаб и е негов заложник

Vesti +

Ковачевски: Со Албанија ќе се гради инфраструктура за природен гас и обновливи енергии

Vesti +