Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 230 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли. Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките автобуси, а паркирањето во зеленило се санкционира.

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 230 возила според бројот на испратени СМС пораки.

Градот Скопје апелира до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Можеби ќе ве интересира...

Блумберг: Во Кремљ расте незадоволството од Путин, војната против Украина се нарекува катастрофална грешка

Vesti +

Приведени 12 лица при контрола во угостителски објекти во Скопје, пронајдена дрога

В+

Шахпаска за Канал 5: Недела ден на неделен одмор ќе генерира мотивирани и продуктивни работници и задоволни работодавачи

В+

Лукаревска во Прилеп: Им се поклонуваме на хероите, ни оставиле здрав темел, наше е да изградиме најубава куќа, дом за сите

В+

Ковачевски за МИА: Градежна експанзија во инфраструктурата, во наредните 2,5 години финиш на делниците од Коридорот 8 и Коридорот 10

В+

Советници СДСМ Гази Баба до Стефковски: 160 илјади евра наместо за партиски вработувања да се пренаменат за граѓаните

В+