Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 188 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли. Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките автобуси, а паркирањето во зеленило се санкционира.

Паркингот на Водно во текот на викендoт го искористиле 188 возила според бројот на испратени СМС пораки.

Градот Скопје апелира до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Можеби ќе ве интересира...

142 санкционирани возачи во Скопје

В+

Средба Шахпаска – Дуџак: Досегашната соработка со ООН дава одлични резултати, продолжуваме со реализација на заедничките цели, кои значат еднакви шанси за сите, особено за ранливите категории граѓани

Vesti +

Масовна крводарителска акција во „Алкалоид“ по повод Светскиот ден на крводарителството

В+

425 граѓани примиле трета доза на вакцина

В+

Приведени двајца крадци, расчистени три кривични дела

Vesti +

Заев: Народот и Крушево не забораваат на злоделата од режимот, на 17ти ќе заокружат 12, ќе го потврдат Најдоброто

В+