Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 169 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли. Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките автобуси, а паркирањето во зеленило се санкционира. Паркингот на Водно во текот на викендoт го искористиле 169 возила според бројот на испратени СМС пораки. Градот Скопје апелира до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен битолчанец за доиздржување на затворска казна

В+

СДСМ: Очигледно само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа дека македонскиот идентитет и јазик се меѓународно признати и потврдени

Vesti +

Пронајдена марихуана во вредност од над 500.000 евра во дебарско

Vesti +

Со телефон ја снимал просторијата за гласање во Кавадарци

В+

СДСМ победува во прв круг и во Делчево покрај Дојран, Крива Палнка, Лозово и Валандово – Убедливо СДСМ води во Карпош, Берово, Центар, БОгданци, Центар, Пехчево…

В+

Акциска контрола на СВР Битола, пронајдени и одземени бесправно исечени огревни дрва, приведени четири лица

Vesti +