Парите легнуваат на сметките: Почна исплатата на парите од “Мој ДДВ”, од сега и до 2100 денари по човек
Vestiplus.mk
Uncategorized

Парите легнуваат на сметките: Почна исплатата на парите од “Мој ДДВ”, од сега и до 2100 денари по човек

Проверете ги сметките, започна исплатата на парите од проектот за поврат на ДДВ наречен “Мој ДДВ”.

Со почетокот на новата година зголемен беше и лимитот при што еден граѓанин сега ќе може да изврши поврат од 2100 денари за едно тромесечие, тоа значи поврат од 8400 денари на годишно ниво или доколку цело семејство скенира фискални сметки 33.600 денари пари назад кај граѓаните за една година.

Проектот воведен од Владата на СДСМ, а жестоко критикуван од опозицијата е успешен модел со кој и граѓаните и државата имаат корист, со оглед дека со тоа граѓаните се повеќе бараат фискални сметки, а тоа значи и поголеми суми на данок во буџетот на Македонија.

Можеби ќе ве интересира...

Млад скопјанец претепан од три лица во центарот на Скопје

Vesti +

Герасимовски: Градежниците да ги почитуваат прописите, ги засилуваме контролите на терен

Vesti +

Среќна вест: Двете девојчиња се најдени

Vesti +

Трагедија: Трактор кој бил управуван од малолетничка падна во канал, загина сопатникот

Vesti +

Казни за пешаците кои минувале на црвено и надвор од пешачки премин

Vesti +

Пензионер нападнал двајца малолетници во центарот на Скопје

Vesti +