15.8 C
Скопје
21/Сеп/2021
Vestiplus.mk
Home » Овој домашен пијалок е вистинска ИМУНИТЕТСКА БОМБА: Едноставно подгответе го САМИ
LIFE Здравје Кујна

Овој домашен пијалок е вистинска ИМУНИТЕТСКА БОМБА: Едноставно подгответе го САМИ

Се за добро здравје собрано во една чаша.

Ако ги следите и подготвувате домашните рецепти за подобрување на имунитетот, сигурни сме дека сите тие содржат лук, ѓумбир или рен.

Сепак, дали некогаш сте се обиделе да направите пијалок што го содржи сето тоа и плус додатоци?
Овој пијалок ќе го зајакне имунитетот, па шансите за добивање вирус се сведени на минимум. Тој се нарекува еликсир на здравјето со причина, бидејќи му обезбедува на телото доволно витамини, а само една чаша дневно ќе го заштити телото подобро од било што друго.

Се пие од мали чаши, а потребни се само пет состојки за да се подготви пијалокот:

-700 мл јаболков оцет
-1/4 чаша ситно сецкан лук
-1/4 чаша ситно сецкан кромид
-2 свежи лути пиперки
-1/4 чаша рендан ѓумбир
-2 лажици рендан рен
-2 лажици куркума

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, освен оцетот, во сад. Промешајте и истурете ја смесата во тегла. Прелијте ја со оцет. Цврсто затегнете го капачето и добро протресете. Најдобро би било да ги наполните две третини од теглата со оваа смеса, а остатокот да го истурите. Чувајте ја теглата на суво и ладно место 2 недели. По две недели, процедете ја смесата, најдобро би било да користите газа. Една лажица од овој пијалок дневно е доволна за да го подобрите имунитетот, но бидете внимателни бидејќи е прилично зачинета. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој пијалок.

Можеби ќе ве интересира...

Го убил љубовникот на сопругата: „Соба за тага“ ја напишал затвореник, а Марина го скоцкала текстот за Тоше

В+

СЕ МАЧИТЕ ЛИ ДА ЗАСПИЕТЕ? Со ОВОЈ напиток ќе заспиете како бебе!

Vesti +

Русите ги отфрлаат митовите: Сланината сепак неопходна во исхраната

Vesti +