Овие 9 работи треба редовно да се чистат за време на епидемијата
Vestiplus.mk
+

Овие 9 работи треба редовно да се чистат за време на епидемијата

Поради зголемувањето на бројот на нови случаи на коронавирус, многу луѓе преземаат дополнителни мерки на претпазливост за да се заштитат. Заштитни маски, ракавици и средства за дезинфекција се главните средства што ги користиме за да се заштитиме за време на епидемијата, но не заборавајте редовно да ги чистите и предметите кои често ги допирате.

Овие девет работи многумина забораваат да ги исчистат, а често ги допираат.

1. Волан
Дали некогаш сте размислувале колку може да биде опасно возењето автомобил ако не го чистите редовно? Воланот е првото место што го допирате откако ќе завршите со купување или се враќате дома од работа, а покрај тоа, доволно е близу до носот за да можете да го вдишите вирусот. Чистењето на воланот е од суштинско значење, затоа не заборавајте за тоа и дефинитивно е препорачливо да го дезинфицирате пред употреба.

2. Слушалки
Околу 90 проценти од оние кои започнале да трчаат, пешачат или вежбаат за да го победат стресот или поради некоја друга причина, користат слушалки како извор на забава во тие моменти. Но, кога последен пат сте ги исчистиле слушалките? Коронавирусот може да остане на која било површина со часови и тоа можат да бидат вашите слушалки, па не заборавајте редовно да ги дезинфицирате слушалките.

3. Далечински управувач за ТВ или клима
Далечинскиот управувач е една од заедничките работи во домот на која живеат разни бактерии и вируси, едноставно затоа што чистењето на далечинскиот управувач во домаќинството не се прави редовно. Секој што ќе го допре далечинскиот управувач може да го изложи уредот на можна инфекција. Затоа, не избегнувајте чистење на далечинските управувачи.

4. Перници
Често переме чаршафи и навлаки за перници, но колку често ги чистиме перниците? Веројатно недоволно. На перниците има разни видови бактерии и вируси, а има и прашина и пот, па затоа е важно редовно да се чистат.

5. Прекидачи
Прекидачите за светло се една од работите кои најмногу ги допираме, а најмалку ги чистиме. Додека ги чистите други површини во вашиот дом, обрнете малку внимание на прекидачите кои се плодна почва за бактерии. Исто така, не заборавајте да го дезинфицирате ѕвончето пред влезната врата.

6. Картички
Во време на епидемијата на коронавирус, потрошувачите се охрабруваат да плаќаат што е можно повеќе со дебитни и кредитни картички со цел да се минимизира физичкиот контакт со благајната. Но, и картичките треба редовно да се чистат за да се избегне каква било контаминација.

7. Торбите за на купување
Во последните неколку месеци, многу луѓе ги дезинфицираат сите производи што ги купуваат, но најмногу забораваат да ја исчистат торбата во која ги носат тие производи. Би било добро да ја перете торбата за на купување на секои два дена.

8. Копчињата на микробранова печка
Овие копчиња се дефинитивно една од работите што често се допираат, а микробрановата печка ја користат сите во домаќинството. Значи, ако имате микробранова печка во вашата кујна, не заборавајте редовно да ја чистите и дезинфицирате.

9. Рачки на фрижидерот
Ова е исто така една од работите кои често се допираат во текот на денот, па при чистење, не заборавајте да ги избришете и дезинфицирате и рачките на фрижидерот, наведува Times od India.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

УКИМ ги охрабрува сите засегнати од сексуално вознемирување да го пријават истото

Vesti +

Изминатото деноноќие произведени 11.842 MWh и целосно задоволени потребите од електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи

Vesti +

Луѓето во овој хороскопски знак се најдобри луѓе: Имаат душа

В+

Министерство за здравство: Достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство

Vesti +

(ВИДЕО) Бројни честитки на министри за надврешни од целиот Свет пратени кон Македонија

В+

Жаклина Лазаревска: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно, реформите во образованието продолжуваат

Vesti +