Vestiplus.mk
+Во тренд...Здравје

Ова е златна крвна група: Ја имаат само 43 луѓе во целиот свет

Постојат четири основни типови на крвни групи – А, Б, АБ и 0, а нивната фреквенција првенствено зависи од нашето потекло или генетиката поврзана со групата народи на кои припаѓаме.

Четирите основни крвни групи се претвораат во осум од нив ако се земе предвид присуството или отсуството на Rh-фактор. Rh факторот, или резус факторот може да биде и позитивен и негативен, и се одредува со површински протеини на еритроцити, специфични за секоја крвна група. Во прилог на овие протеини, постои друг вид протеини што некои луѓе ги имаат, а некои не.

За оние што го имаат се вели дека се Rh позитивни, додека оние кои немаат Rh негативни. Повеќето луѓе се Rh-позитивни. Се проценува дека само 15 проценти од населението е Rh негативно. Сепак, постојат буквално милиони варијации на крвни групи, а најретката меѓу нив е онаа што ја делат само околу 40 луѓе во светот.

Овој тип е толку редок што има само 43 луѓе во светот со овој тип на крв, а до 1961 година, кога за прв пат беше дијагностициран кај Абориџина, лекарите мислеа дека ембриони со овој тип ќе умрат во матката. Оваа најретка крвна група нема ниту еден од 50 -те антигени од системот Резус и го доби своето име „златна“ затоа што е толку ретка.

Она што ја прави оваа крв посебна е тоа што е значително подобра како универзален донатор отколку крвната група 0 и е компатибилна со сите други ретки крвни групи, но за жал има само девет живи дарители во светот. Оваа крвна група се нарекува и златна крв, а оние кои ја имаат се почестени од една страна затоа што можат да спасат живот на секого, но доколку се во опасност, само девет луѓе во светот можат да им помогнат.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски од Велес: Главниот град е на раб на колапс, на Мицкоски му е касно да се извини

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Велес кажа дека власта докажала дека е возможно во ек на најголема криза да се инвестира во патната инфраструктура и поврзување на нашата земја со европските земји. Новите патни делници и оние на кои активно се работи... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Претседателот Пендаровски во Варшава одликуван со Орден на Белиот Орел, претседателот Дуда со Орден „8 Септември“

Vesti +

Герасимовски: Независно тело од архитекти ќе одлучува за градбите во Центар

Vesti +

Приведено лице за издржување затворска казна

В+

Ковачевски: Во овој голем ден е вграден трудот и работата на сите граѓани и чинители од осамостојувањето до сега

Vesti +

Маричиќ: Опозицијата да престане со опсесијата за предвремени избори и да излезе со став за заедно да ги решаваме кризните прашања

В+

Вело Марковски објаснува: Како да разликуваме обичен грип од коронавирус?

В+