Ослободете се од стомакот со помош на три вредни намирници
Vestiplus.mk
+LIFE

Ослободете се од стомакот со помош на три вредни намирници

Летото е тука, а вие ако се подготвувате за на одмор, сигурно се сетивте да го испробате костимот за капење или бевте да си одберете нов. Ако се изненадивте од последиците од работењето од дома, и повеќе ја немате некогашната линија, не е доцна да го поправите тоа, односно, да го намалите оној критичен дел кој најмногу ве нервира. Напитокот содржи три состојки, а еднакво го фалат и манекенките и нутриционистите.

Според тврдењата на водечките експерти од областа на здравата исхрана, три состојки кои можат да бидат од голема помош при губење на несаканите маснотии се чиа семето, лимон и краставица, од кои се прави еден вид на шејк кој ќе ви помогне да го елиминирате стомакот.

Вредни диетални намирници

Лимонот се карактеризира со малку калории, и е одлично средство за елиминирање на маснотиите и истовремено антивирусно дејство. Лимонот го дава толку важниот витамин Ц, има добар вкус и делува како еден вид чистач на организмот.

Чиа семето е природен антиоксиданс и е многу богато со растителни влакна, што го олеснува елиминирањето на токсините. Заедно со бројните хранливи вредности, тие даваат чувство на ситост.

Веќе е познато дека краставицата е одлична за слабеење затоа што содржи многу вода и малку калории. Краставицата го забрзува метаболизмот. Покрај тоа, е одличен извор на прехранбени влакна и вода, што го прави многу ефикасен во исфрлањето на токсините. Иако овој вид зеленчук нема посебна хранлива вредност, тој е одличен диуретик, а со тоа ја забрзува елиминацијата на штетните материи од организмот. Покрај тоа, богат е со сулфур и супстанции кои ги стимулираат бубрезите поефикасно да ја исфрлат мочната киселина. Бидејќи е малку калорична и не содржи сол, таа е една од главните компоненти на многу диети.

Можеби ќе ве интересира...

Костадин Костадинов: Странски инвестиции во ТИРЗ кои носат нови работни места и повисоки плати, економијата расте

Vesti +

Фатен крадец на дело во Куманово, следува соодветна пријава

Vesti +

ОВИЕ 4 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ ЌЕ БИДАТ НАЈСРЕЌНИ ВО 2022 ГОДИНА: Откријте дали ѕвездите ви носат светла иднина!

Vesti +

Османи на тркалезна маса за промоција на конструктивниот капитал во Северна Македонија и Бугарија

Vesti +

Чувствувате БОЛКА ВО ЈАЗИКОТ? ВНИМАВАЈТЕ, тоа може да укажува на овие ОПАСНИ БОЛЕСТИ!

Vesti +

МТСП: Градоначалникот на Гази Баба незаконски ја сменил директорката на градинката „Детска радост“

В+